Kuika Builder Docs
Search…
⌃K

Language

Kuika Builder içinde hazırladığınız uygulama İngilizce diline göre hazırlanır. Uygulamanızı çok dilli hazırlayabilmek için Language paneli ile diğer dillere ait yönetimi de sağlayabilirsiniz.
Ekrana eklediğiniz bileşenlerde ki içerikleri Türkçe veya farklı bir dilde hazırlamış olsanız da sistem taraflı bildirimler gibi diğer içerikler İngilizce dilinde gelecektir.
Sol kenar araçlar listesinden Language ekranını açın. Language ekranı ile ön tanımlı ve eklenmiş dillerin listesini görüntüleyebilir, Yeni dilller ekleyebilirsiniz. Listede düzenlemek istediğiniz dilin bulunduğu satır sonunda edit butonu ile düzenleyebilir veya silebilirsiniz.
New Language açılır penceresi üzerinden Dil kodunu ve dil adını Name alanı ile girin ve kaydedin.
Uygulamanızda Default/Ön Tanımlı olarak bir dili belirleyebilirsiniz. Sağ üst köşeden Designer Language ile Default olacak dili seçin.
Eklediğiniz dile ait çevirileri yapabilmek için listeden ilgili dilin adına tıklayın. Translate açılır penceresinde iki sütun halinde Default/Ön Tanımlı Dil ile eklediğiniz (ve listeden tıklayarak açtığınız) çeviri işlemini yapacağınız dile ait satırlar yer alır. Uygulama tasarımcısında bir bileşen eklediğinizde bileşene ait tüm metinsel içerikleri (etiket, ön tanımlı bildirimler, placeholder vb.) ön tanımlı dile göre hazırlamalısınız. Böylece default dil çevirisini daha doğru yapabilirsiniz.
Sol kenardaki listede default olarak tanımlanmış dile göre Açık olan uygulama ve ekranları içindeki bileşenlerde kullanılmış metinler listelenir. Listede çevirisi yapılmış olanları sağ sütunda görüntüleyebilirsiniz. Çevirisi yapılmamış olanların ikinci sütundaki satıları boş olacaktır. Daha önce çevirisi yapılmış bir metni tekrar düzenleyebilirsiniz.
Çeviri eklemek veya düzenlemek istediğiniz satırı seçin. Alt kenardaki metin kutularında default dil metni ve seçili dile ait çevirisini bu metin kutuları ile yapabilirsiniz. Çeviri sürecinizde özel alanları arama satırı ile bulabilir, Save butonu ile kaydedebilirsiniz.