Kuika Builder nedir?

Kuika Builder görsel olarak yazılım geliştirmenizi sağlayacak bulut tabanlı bir platformdur. Kendi yazılımlarınızı sürükle bırak yöntemler ile geliştirebilecek olmanızın yanında, Kuika Builder aynı zamanda geliştirdiğiniz uygulamaları koşacak ortamı da kullanımınıza sunar. Uygulama geliştirme arayüzü bir tarayıcıda çalışır ve kurulum gerektirmez. Her tür cihazdan erişebilecek uygulamalar geliştirmeniz mümkündür. Geliştirdiğiniz uygulamaları kendi sunucularınızda (onPrem) koşabileceğiniz gibi, tek bir tıklama ile Kuika Builder Bulut Altyapısı'nda da çalışır hale getirebilirsiniz.

Kuika Builder ile neler yapabilir?

Kuika Builder web veya mobil uygulamalar geliştirmenizi sağlar. Uygulamalarınıza bilgisayar, tablet veya telefonlardan erişilebilir. Geliştireceğiniz uygulamalarda kullanılmak üzere bir veritabanı oluşturabilir, kullanıcı ve rol tabanlı yetkilendirilmiş arayüzler geliştirebilir, veri kaydedip, sorgulayabilirsiniz. İş akışı içeren uygulamalar geliştirmeniz de mümkündür. Kuika Builder'ın esnek geliştirme ortamı, geleneksel yazılım geliştirme yöntemleri gibi, kısıtlayıcı değildir. Farklı verileri ve mantıksal işlemleri birleştirerek, çok basit uygulamaları hızlıca geliştirebileceğiniz gibi, çok karmaşık uygulamalar tasarlamanız da mümkündür.

Kuika Builder ile yapılabilecek en temel işlemler aşağıdaki gibidir:

  • Kullanıcı hesapları oluşturmak

  • Veri kaydetmek, güncellemek, silmek ve sorgulamak

  • Harici herhangi bir API'ye bağlanmak (veri kaynakları, ödeme servisleri, kimlik doğrulama servisleri, ...)

  • Mobil, tablet ve geniş ekranlarda çalışabilecek uygulamalar geliştirmek

Kuika Builder çok esnek bir platformdur. Ancak bazı kısıtlar içerir. Kuika Builder'ın temel yetenekleri ile döngüsel mantıklar içeren uygulamalar (makine öğrenmesi gibi) geliştiremezsiniz. Buna karşın platformun kod enjekte etme özelliği sayesinde, bu gibi mantık ve gereksinimleri içerecek fonksiyonları C# programlama dilini kullanarak geliştirebilir ve kullanabilirsiniz (bknz. "C# Actions"). Kuika Builder'da yazılım geliştirme yöntemi, geliştirilecek uygulamadaki temel işlemleri görsel uygulama tasarımcısı ile geliştirmek ve mantık gerektiren işlemleri ise "Custom Action"'lar ile desteklemektir.

Kuika Builder'ın arayüz tasarım aracı ve yaklaşımı, kısıtlayıcı başka bir unsur olarak karşınıza çıkabilir. Örneğin, Kuika Builder ile bir oyun platformu geliştirmek çok iyi bir fikir olmayabilir. Kuika Builder ile arayüzlerinizdeki bazı bileşenleri hareketlendirmeniz mümkün olabilir ancak ötesinde bazı kullanıcı deneyimleri geliştirmeyi denerseniz, bazı kısıtlamalar ile karşılaşmanız çok olasıdır.

Mobil Uygulamalar

Kuika ile native android mobil uygulamar üretmeniz mümkündür. IOS için progressive web application teknolojisinde veya Apache Cordova ile paketlenmiş uygulamalar elde etmeniz mümkündür. Android uygulamaların kurulabilir paketlerine, kullanıcının epostasına gönderilecek bir URL ile ulaşmak mümkündür ancak IOS uygulama için Kuika ekibinden destek alınması gerekmektedir.

IOS için native Swift uygulaması üreten versiyonumuz geliştirme aşamasındadır.

Kuika'yı Kimler Kullanabilir

İyi derecede Excel veya SQL bilen kullanıcılar günler, hatta saatler içerisinde Kuika Builder'ı kullanmayı öğrenebilirler. Kapsamlı bir uygulama geliştirmeye başlamadan önce, sitemizde yer alan eğitimlerimizi tamamladığınıza emin olun. İleri seviye sorularınız için Kuika ekibine ulaşmaktan çekinmeyin.